Rölanti otomobilin boşa alınarak çalıştığı duruma denilmektedir. Çok sayıda araç sürücüsünün yaşadığı durumlardan bir de rölanti dalgalanması sorunudur.  Rölanti dalgalanması birçok sebepten kaynaklı olabilir.

Özellikle bujilerin ve bobinlerin eskimesi neden olabilir. Bobin ve buji hortumlarında yıpranma eskime ve tıkanıklık olması durumunda rölantide dalgalanma olabilir. Gaz kelebeğinde kirlilik olması, egzoz valfının arızalanması olabilir. Emme manifoldunda bir hava kaçağı var ise rölantide düzensizlik oluşabilir. Bu kısımlarda herhangi bir sorun yok ise klima açıkken oluşan güç kaybından kaynaklı rölantide dalgalanma sorunuyla karşılaşabilirsiniz. 

Klima açıkken rölanti dalgalanması motor devir saati göstergesinde titreme olarak gözlemlenir. Motor güç performansında düşüklük nedeniyle bu durum görülebilmektedir. Gaz kelebeğinde tıkanıklık olması durumunda da yine rölanti dalgalanması görülebilmektedir. Özel solüsyonlarla gaz kelebeği temizlendikten sonra rölanti dalgalanması devam ediyorsa gaz tepkimesinde oluşan gecikme ya da motorun yetersiz güç üretimine bağlı rölanti dalgalanması oluşabilir.

Araçta elektrik üretiminde oluşan problemler ve düzensizlikler özellikle klima açık olduğunda, rölantide dalgalanma ve titreme sorunu ortaya çıkabilir. Aracın elektrik üretimine dair rölanti dalgalanmasında araç bazen stop edebilir Böyle bir durumda aracın elektrik sisteminde gerekli kontrollerin yapılması ve tespit edilmesi gerekmektedir.

Motor bağlantılarında meydana gelen eskime, yıpranma ve hasarlar ateşleme sisteminde oluşan aksaklıklar rölanti sorununu ortaya çıkarabilir. Klima açıkken rölanti dalgalanması yine motorun güç üretimiyle alakalı bir problemdir. Motor performansının artırılması rölanti sorununu ortadan kaldırılabilir. Yukarıda bahsettiğimiz parçalarda bir sorun yok ise aracın yazılım ve dijital parçalarının değiştirilmesi, yeniden programlanması rölanti dalgalanmasının önüne geçebilir.

Motor performansında çeşitli nedenlerden dolayı düşme tespit edilmesi durumunda motor bakımlarının eksiksiz şekilde yapıldıktan sonra yazılım kısmına geliştirmeler yapılabilir. Ecufast yazılım geliştirme firması aracınızda potansiyel gücün ortaya çıkarmayı hedefleyen yazılımlar sayesinde motorun daha güçlenmesini sağlayabilmektedir.

Gaz tepkimede oluşan gecikmeler den kaynaklı da olabilen bu sorun için piyasada çok sayıda dijital ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerden Pedalbox gaz tepkimesi süresini kısaltarak motorun zamanında güç üretimini sağlayabilmekte böylece klimanın çalıştırılması sırasında oluşan güç dalgalanmasını önleyebilmektedir.