ECU Nedir?

ECU Otomobillerdeki elektronik olan kontrol ünitesidir. Yeni nesil olan araçların büyük bir bölümünde sensörler vardır ve bu sensörlerden gelen veriler ECU sayesinde okunarak aracın tepkisi ortaya çıkarılmış olacaktır. Otomobillerde olan bu sensörler içerisinde gaz kelebeği konum sensörü, yakıt sensörü, hava akış sensörü, Emme havası sıcaklık sensörü, Soğutma suyu sıcaklık sensörü, Araç hız sensörü, Yağ sıcaklık sensörü gibi sayılabilmektedir.

Teknoloji geliştikçe otomobil üreticileri aracın kontrolünü daha çok sürücüye vermeye çalışıyor. Dolayısıyla sürücü kontrolün ne kadar kendine ait olduğunu bilirse sürüş sırasında o kadar çok rahat ediyor. Yakıt, güvenlik ve performans gibi her türlü konuda yüksek verim elde edilebilmesi çok önemli bir konudur. ECU küçük bir bilgisayar şeklinde de tanımlanmaktadır. Yani bugün motor beyni olarak tanımlanması da bundan kaynaklanmaktadır.

ECO Motor Yönetiminden Sorumludur

ECU araçtaki tüm motor yönetiminden sorumludur. Araç sürekli olarak kontrol halinde olduğundan dolayı denetimi de düzenli olarak yapılıyor anlamına gelecektir. Araçtaki parametreler bu şekilde hesaplanırken araçta meydana gelebilecek olan bir değişiklik anında gösterge paneli üzerinde bildirilmektedir.

Günümüzde üretilmiş olan araçların tamamı bir beyin tarafından yönlendiriliyor. Sürücü sürekli olarak bir aracı kontrol etmek yerine bu sensörlerden gelen uyarıları takip ettiğinde ise sürüş daha güvenli olarak tanımlanabiliyor. ECU’nun yönetmiş olduğu bu sistemlerden güven konusunda en önemlisi hangisidir derseniz ABS olduğunu görebiliyoruz. ABS bir sürücünün can güvenliğini artırırken aynı zamanda araca da değer katabiliyor. Güvenlik konusunda dikkat edilecek olan hususlardan birisi de Air bag oluyor. Her araçta farklı sayıda olan Airbag’ler sayesinde sürüş tam olarak güvenli hale dönüşebiliyor. Tüm bu güvenlik sistemlerinin kontrolü ise ECU tarafından yapılırken sürücü de sürüş keyfini yaşıyor.  

Otomobil teknolojisi hızlı bir şekilde gelişiyor ve bu teknolojinin gelişmesiyle birlikte yakıttan tutunda süspansiyona varıncaya kadar hepsinin dört dörtlük olması için çaba gösteriliyor. Kısacası otomobilin bir çok parçadan oluştuğunu ve bu parçaların hepsinin de ayrı ayrı kontrolünün tek başına yapılamadığını düşünürsek ECU sisteminin önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.