Araçlarda bebek koltuğu yaşlara göre farklılık gösteren bir konudur. Aracınızdayken bebeğinizin konforlu bir şekilde seyahat etmesinin yanı sıra aynı zamanda onun güvenli oturumunu da sağlar. Oto koltuklarını bebeğinizin doğumundan itibaren 12 yaşına kadar kullanmanız gerekiyor. Ancak her koltuk kendi yaş grupları arasında farklılık gösterir. Bizde buradan yola çıkarak oto çocuk koltuğu seçimi nasıl yapılmalı? bu konu hakkında sizlere detaylı bir bilgi verelim istedik.

Oto Çocuk Koltuğu - Ana Kucağı

Bu gruptaki koltuklar ana kucağı olarak tanımlanırlar bebek 13 kiloya ulaşana kadar kullanılır. Ana kucağı bebek koltuğunun özelliği anne karnına göre tasarlanmış olmasıdır. Bebek bu koltuğun içerisindeyken bulunduğu ortamı yadırgamaz ve rahatsız olmaz. Ana kucağı oto çocuk koltuğu arabaya ters olarak konulur ve bu şekilde bağlanır. Bunun nedeni ise ani frene basılması durumunda bebeğin kafasının boşluğa gelmemesi içindir. Çünkü bu dönemde bebekler kafalarını tutamazlar. Ana kucağı oto çocuk koltuğu iç bölümünün köpükten olmasının nedeni bebeğe dışarıdan gelebilecek herhangi bir darbeye karşı koruma sağlaması içindir. Bu tip koltukların tamamı araç içerisinden alınarak kısa mesafelerde elde taşınabilir. Konforlu olduğundan dolayı da bebek koltuk içerisinde rahatlıkla uyuyabilir. Kumaşı hassastır terlemeyi önler ve bakteri barındırmaz.

Oto Çocuk Koltuğu - İsofix ve Kemerli

Çocuğunuz artık dik oturmaya başladığında üst düzey bir koltuğa geçmenizin vakti gelmiştir demektir. Bebeğiniz artık 9-18 kilo arasında ve artık isofix ya da kemerli koltuklar kullanması gerekiyor. bu koltuklar araca göre üretilmiş olduklarından dolayı rahatlıkla kullanılabilir. Bazı araçlarda isofix olmadığından dolayı kemerli oto çocuk koltuğu kullanılması gerekir. Bu tip koltukları bebeğiniz 4 yaşına girene kadar kullanabilirsiniz.

Oto Çocuk Koltuğu- İç Kemersiz

Bu gruptaki koltuklarda iç emniyet kemeri olmaz. Aracın kendi emniyet kemeri kullanılır ve çocuk bu şekilde koltuk üzerine sabitlenir. Çocuk 12 yaşına gelinceye kadar bu koltuklar kullanılabilmektedir. Hatta bazı tip özellikleri vardır. Sırt kısmı ayrılabilir.

 Bir not olarak şunu belirtmek istiyoruz ki trafikte bebeğinizin ve sizin can güvenliğiniz önemlidir. bunun için çocuğunuzun konforunun yanı sıra can güvenliğini de düşünmek zorundasınız.