Eskiden çok fazla ilgi duyulmuyor olsa da son dönemlerde Türkiye’de otomobil araç kullanımı oldukça artmış durumda. Artan trafik ve sürücülerin bu trafikte geçirmiş olduğu uzun süreler sürücülerinde yorulmasına neden oluyor. Bunun için sürücüler otomatik araçlara yönelmiş durumdalar. Özellikle de yeni nesil araçları göz önünde bulundurduğumuzda bu araçların sürüş konforunu çok daha arttırmış oldukları görülüyor. Ancak burada henüz şöyle bir durum var ki oto tamircileri özellikle manuel şanzımanlar konusunda uzmanlaşmışlar ve otomatik şanzımanlı araçlar konusunda tam olarak ne yapmaları gerektiğini çok bilmiyorlar. Dolayısıyla otomatik şanzımanlı bir aracın arıza yapması halinde de çözüm için usta usta dolaşmanız gerekebiliyor. Bir ustanın söylediği diğerini tutmazken sürücüler de bu konuda mağduriyet yaşıyor. Özellikle otomatik şanzımanlarda merak edilen konu ise şanzımanın yağının değişip değişmediği konusunda oluyor. Bizde bu yazımızda buradan çıkarak konuyu ayrıntılı bir şekilde anlatalım istedik.

Otomatik şanzıman yağı değişir mi?

Otomatik bir aracınız varsa şanzıman yağının ne zaman değişeceği ya da değişip değişmeyeceği aracın kılavuzunda yazar. Yani her araç için farklı olan bu süreçte bazı araçlarda 120 bin bazılarında 40 bin kilometrede bir değiştirilebiliyor. Aracın kitapçığında hangi yağ kullanılacağına kadar yazar. Bazı kişiler otomatik şanzımandaki yağın kesinlikle değişmemesi gerektiğini söylüyor. Fakat bu bilginin yanlış olduğunun altını çizelim çünkü otomatik şanzımanlarda yağ değişimi yapılmaktadır.

Otomatik şanzıman yağı değişmezse ne olur?

Otomatik şanzımanın yağı aracın kullanımına bağlı olarak giderek eskimeye başlar ve bu sayede yağ özelliği de ortadan kaybolmaya başlar. Bu durumda ise aracın şanzımanındaki ekipmanlar zarar görecek ve otomobil vites değiştirirken zorlanmaya başlayacaktır. Şanzımandan gelen gürültülerin ve sert geçişlerin nedeni de bundan kaynaklanmaktadır.  Yağın değişimi içinse otomatik şanzımandan anlayan kişilerden yardım alın.

Otomatik şanzıman yağı değişiminde neye dikkat edilmesi gerekir?

Otomatik şanzıman yağının değişimi esnasında en çok dikkat edilmesi gereken şey eski yağın tamamen boşaltılması ve içeride şanzımana zarar verecek olan partiküllerin bırakılmaması. Bunun içinde eski yağ boşaltıldıktan sonra yerine 3–4 litre yeni yağ eklenir ve araç birkaç gün bu şekilde kullanılır ve sonrasında şanzımana eklenen yağ tekrar boşaltılarak yeni yağ konulması gerekir. Bu sayede tüm partiküllerde boşaltılmış olur.