Modifiye tutkunlarının merak ettiği hususların başında araçlarının performanslarının daha fazla nasıl artırılabileceği konusu gelir. Bizde bu makalemizde siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmek amacıyla otomobillerde performans artırıcı yöntemleri bir araya getirdik. Önerilerimiz sadece aracınızdaki performansı değil aynı zamanda aracın ömrünü de uzatacak. Bunun içinde daha verimli ve tatmin edici bir kullanım sağlayacaksınız.

Araç Performansı Nasıl Artar?

Bu sorunun yanıtına otomobilinizin türüne göre yanıt vermek daha uygun olacaktır. Bunun içinde doğru markaya doğru yağ ve yakıt seçimi, periyodik bakımlar, mevsimine uygun lastik seçimi şeklinde yanıt verebiliriz.  

Düzenli olarak yapmanız gerekenler kulak verdiğiniz zaman aracınızdan beklediğiniz performansı da elde edeceksiniz.

Depo Temizliği

Zaman içerisinde aracınızın deposunda biriken kirler aracın performansını etkilediği gibi parçalara da zarar vermeye başlayacaktır. Bunun içinde aracın modeline göre servisin belirlemiş olduğu süreler içerisinde aracınızın deposunu mutlaka temizletmelisiniz. Özellikle mazot pompası ve benzin pompasının ömrünü uzatmak için bu çok önemli bir konudur. Bunun yanı sıra yağ ve filtresinin de değiştirilmesi bu temizliğe dahil edilebilir.

Motor Yağı

Otomobiller hareketli aksamlardan oluşur. Dolayısıyla otomobillerinizin hareketli parçalarının birbirine sürtünmemesi için düzenli olarak yağlanması gerekir. Bu sayede aşınma durumu ortadan kalkmış olacak ve aracınızın motor ömrü de uzamış olacaktır. Motor yağının belli kilometrelerde değişimi şarttır ve bu her araç için bir gerekliliktir. Ancak her aracın değişim süresi de birbirinin aynısı değildir. Bazı araçlar 10 bin kilometrede değişime ihtiyaç duyarken bazıları da 20 bin kilometrede değişim ihtiyacı duyarlar.

Fren Hidroliği

Hidrolik otomobillerde özellikle sürücünün konforu ve güvenliği için oldukça önemlidir. Genelde sorun çıkarmayan bir sıvı olmasına karşın eksik olması halinde de sizin sürüş keyfinizi etkileyebilecektir. Her aracın fren hidroliğinin belli bir süre sonrasında değişmesi gerekir ve bu sürede genellikle 1,5 yılda bir olarak planlanabilir.

Soğutma Sistemi

Soğutma sisteminin görevi motorun korunmasını sağlamaktır. Aracın ortaya çıkarmış olduğu bu yüksek ısı ancak su sayesinde kontrol altına alınacaktır. Soğutma sistemindeki pas ve tortu motora zarar verebilir bunun için arındırılmış olması şarttır.