Bir otomobilinizin olması demek ister istemez zamanlı zamansız cebinizden ekstra paralarında çıkması demektir. Bakımları, vergileri, cezaları ve yakıtı gibi. Bunların hepsi konforlu bir yaşam için gerekli olan şeyler ancak otomobilinizin az yakmasını istiyorsanız o zaman dikkat etmeniz gereken hususlarında olduğunu asla unutmamanız gerekiyor. Aracınız ne kadar çok yakarsa sürüşten alacağınız keyifte o kadar çok düşmüş olacaktır. Bu nedenle de dikkatli olmak en doğru yöntemdir. Yeni nesil araçlara baktığımız zaman hepsinde klimasından tutunda vites sistemine varıncaya aracın yakıt performansını doğrudan etkiliyor. Bunun için bizde aşağıda size yakıt konusunda dikkat etmeniz gereken önemli noktaların altını çizelim istedik.

Aracınızın Hızı

Şunu hemen başta hatırlatalım. Aracınızı ne kadar hızlı kullanırsanız yakıt tüketimini de o kadar artırmış olursunuz. Bu nedenle şehir içerisinde özellikle de şehir arası yollarda mutlaka gereksiz hızdan kaçırmalısınız. Yüksek hız sadece yakıt değil aynı zamanda can güvenliğiniz için çok tehlikelidir. Aracınızda hız dengesini mutlaka sağlamak zorundasınız. Bunun yanı sıra ekstra almanız gereken önlemlerinde olduğunu söyleyelim. Mesela kısa bekleyişlerde aracınızı istop etmemeniz tavsiye olunur. Fakat uzun beklemelerde aracınızı çalışır vaziyette bırakmamalısınız. Yeni nesil araçları göz önünde bulundurduğumuzda ise onlardaki start stop durma ve kalkma olayını da ortadan kaldırmıştır.

Frenler

Aracınızı kullanırken ani frenlerden her zaman kaçınmanız gerekiyor. Aracınızın vitesini düşürerek yavaşladığınızda yakıt tasarrufunu daha yüksek tuttuğunuzun altını çizelim. Yani ani fren ve manevralar aracın kullanımında % 20 oranında yakıt artıracaktır.

En Yüksek Vitesi Seçin

Otomobillerde az yakmanın kurallarından birisi de vites tercihlerinizdir. Aracınızı olabildiğince yüksek viteslerde kullanmalısınız. Gereksiz yere aracınızın bağırıyor olması daha fazla yakıt tüketeceği anlamına gelecektir. Araç ne kadar devirli kullanılırsa elde edilecek olan başarı da o kadar yüksek olacaktır.

Gereksiz Yük Atmayın

Aracınız ne kadar yüklü olursa çekiş gücü o kadar çok etkilenecektir. Dolayısıyla yüklü bir araçla yolculuk yaptığınızda araç beklenen gücü sarfedebilmek için daha fazla yakıt tüketmeye başlayacaktır.  

Camlar

Sürüş sırasında mutlaka camları kapatmalısınız. Çünkü açık olan camlar aracın çekişini düşürecektir. Bu da aracınızın daha fazla yakmasına neden olur.