Bir araç sahibi olun ya da bir başkasının aracına binin arka kapı camlarının sonuna kadar açılmadığını görmüşsünüzdür. Cam otomatik dahi olsa 3’te bir oranında açıldıktan sonra durur. Bu sürücüler için sorun değildir. Çünkü onlar ön camları sonuna kadar açarak istedikleri havayı püfür püfür alacaklardır. Özellikle de yeni araçlarda klimaların bir lüksten çıkmış olması arka camlar konusunu da gündemden iyice düşürmüştür.

Belki aklınıza şöyle bir soru gelebilir. Acaba arka cam tam açıldığında içeri böcekler, egzoz gazları ya gürültü mü giriyor? Hatta mühendislerin açıklamalarına göre arka camlardan küçük çocukların sarkmaması için bir önlem. Ama bunların dışında bir gerçek var ki o da şöyle.

 Bir araç tasarımı yapıyorsanız performansın yüksek olduğunun kanıtlanması gerekiyor. Dolayısıyla küçük ve orta büyüklükteki araçlara baktığınızda arka tekerlerle arka kapıların birbirine çok yakın oldukları bilinir. Yani ön kapıda camın hemen dibine kadar girebilmesi gibi bir olanak varken arka kapılarda tekerleğin ve çamurluğun konumlarından dolayı bu bölümün daralmış olduğunu görebilirsiniz. Yani araçlardaki cam düz devam eden bölüme kadar inebilir sonrasında ise yer yoktur. Dolayısıyla camın aşağıya kadar inebilmesi mümkün değildir.

Araba Kapıları Neden Öne Doğru Açılır?

Belki bugüne kadar böyle bir soru aklınıza gelmedi ve hiç düşünmediniz. Ama bu başlığı okuduktan sonra eminim ki merak etmeye başladınız. Çünkü yeni araçların kapıları neredeyse tümü önden arkaya doğru açılıyor. Bunun nedeni çok basit ama eskiye doğru bir bakalım isterseniz. Eskiden insanlar sağ ellerini kullandıklarından dolayı kapılar arkadan öne doğru açılırdı ve bu şekilde araçların ön ve arka kapları yapılırdı. Ama zaman içerisinde bu şekilde yapıldığında araç seyir halindeyken kapının karşıdan gelen hava akımıyla birlikte kapanmamasına hatta kopmasına bile yol açıyordu ve bunun içinde kapıların önden arkaya doğru açılması kararlaştırıldı.

Yeni Arabaların Kokusu Neden Farklı

Arabalar üretim esnasında içerisindeki boya ve kullanılmış olan astar, pencere ve kapılarda kullanılan lastiklerin birleşerek ortaya çıkarmış oldukları orijinal bir kokudur. Dolayısıyla aracınıza sonradan yapacağınız hiçbir şey orijinal araba kokusunun yerini alamayacaktır.