Sürücüler yerli yersiz patlayan lastiklerden şikayet ederken lastik üreticileri de boş durmayarak sürekli teknolojilerini geliştirmeye çalışıyorlar. Gelişen teknolojiyle birlikte lastiklerde gelinen en son nokta patlamayan lastiklerin icadıdır.

Bu makalemizde ise patlamayan lastikler hakkında bilmeniz gereken her şeyi ele alalım istedik.

Patlamayan Lastik Nedir?

Kendinden destekli yanak prensibine sahip olan Run On Flat lastikler patlamış olsalar bile yol alabilecek şekilde tasarlanmıştır. RFT lastikler güçlendirilmiş yanakları sayesinde uzun bir süre boyunca havası olmadan yol alabilirler. Bu da aracın seyir halindeyken sizi en yakın servise kadar götürebilecektir. Yani bu lastiklerin yanak bölümleri diğerlerine göre daha güçlü ve dayanıklıdır. İçerisinde hava olmasa bile kolaylıkla yere yapışmayacağından dolayı sizi servise götürecek kadar idare edebilir ancak bu lastiklerle gereksiz yere de gezemezsiniz.

İlginizi Çekebilir : Chip Tuning Nedir?

Patlamayan lastikler yani Run On Flat özelliğine sahip olan lastikler yolda 80 km hız alabilirler. Dayanıklı olmalarına karşın hafiftir ve sürücüsüne yakıt tasarrufu sağlar. Aracınızda daha az yakıtla yüksek performans elde etmek istiyorsanız ideal bir seçimdir. Patlamayan lastiklere hava konulmasının yanı sıra nitrojen de doldurulabilir.

Bazı sürücüler patlamayan lastik adını ilk kez duyuyor olabilir. Bunun için patlamayan lastik ilk olarak ne zaman üretildi ona da bakalım.

Patlamayan Lastik Ne Zaman Üretildi?

Lastik üreticileri patlamalara karşın sürekli olarak teknoloji geliştirmişler ve 1930’lu yıllardan bu yana da sürekli çözüm geliştirmeye devam etmişler. En son gelinen noktada ise Run On Tyre yani patlamayan lastikleri icat etmişler. Zamanına baktığımızda ise çok gerilere kadar gitmemek gerekiyor.

Evet, tahmin ediyoruz ki patlamayan lastik dediğimizde aklınıza mucizevi bir ürün geliyor ancak durum sandığınız gibi değil. Yani bugün piyasada net olarak patlamayan bir lastik yok. Bahsettiğimiz bu lastikler ancak sizi belli bir süre boyunca götürebiliyor.

Patlamayan Lastikler Hasar Aldıktan Sonra Ne Kadar Yol Gidebilir?

Patlamayan lastikler zarar görmesi halinde 80–100 km arasında bir yol alabilmenizi sağlıyor. Bu da km bakımından baktığımızda ciddi bir süre anlamına gelecektir.