Acemi olsun ya da olmasın bazı sürücüleri araç kullanırken beceremediği ya da korktuğu şeylerden birisi rampada aracın kaldırılmasıdır. Bazen istemediğiniz şekilde aracınızı yokuş yukarı bırakmak zorunda kalabilirsiniz, kırmızı ışıkta durabilirsiniz ya da aracınız yokuş yukarı istop edebilir. Bu durumda aracı geri kaçırmadan kaldırmak profesyonellik ister. Bizde bu makalemizde buradan yola çıkarak rampada aracını kaldırmakta zorluk çekenler ya da işin tekniğini bilmeyenler için açıklama yapalım istedik. 

Bu işlem deneyimsizliğin yanı sıra insanda heyecana neden olacağından dolayı bazen durum sanıldığından çok daha ciddi problemlere bile neden olacaktır. Öncelikli olarak yokuş yukarı çıkarken hangi vitesi kullanmanız gerektiği ile başlayalım.

Yokuşta Kaçıncı Vitesle Çıkılır?

Sürücü kurslarında da ilk öğretilen şey budur. Bir araç yokuş yukarı hangi vitesle çıkıyorsa aşağıda aynı vitesle inmek zorundadır. Bu aracın çekiş gücüyle alakalı bir durumdur. Eğer ki siz yokuşta duran bir aracı kaldırmak istiyorsanız bunun için aracın birinci viteste olması gerekiyor. Fakat seyir halindeyseniz aracın devrini düşürmeden vitesin ayarlanması gerekir. Eğer ki çekiş gücü 2. viteste zorlanmıyorsa bu iyi bir tercih olacaktır. Gelelim şimdi aracı geri kaydırmadan rampada kaldırmanın ne şekilde olması gerektiğini anlatmaya.

Rampada Aracı Kaldırmak

Ayağınız frende ve el freni çekik olarak aracınızı boşta çalıştırın. Araç çalıştıktan sonra vitesinizi bire atmak için ayağınızı yavaşça frenden kaldırın ve aracın geriye kaçmadığından emin olun. Eğer ki aracınız el freninde duruyorsa işiniz daha kolay olacak debriyaja basarak vitesi bire atın. Ayağınızı debriyajdan yavaş yavaş kaldırırken belli bir noktadan sonra freni bırakmanız gerekiyor. Bunu el freniyle ayak frenini aynı anda bırakarak yapacaksınız yapacağınız nokta ise aracın arka tekerleğinin üzerinden bir yük kalktığını hissettiğiniz an olmalı ve bu şekilde aracınızı geri kaçırmadan kalkmış olacaksınız.

Yarım Debriyajla Rampada Kalkma

Bir diğer yöntem ise yarım debriyajdır. Bunu daha profesyonel olan sürücüler yapabilirler. Burada yapılacak olan şey ise araç viteste bir ayağınız debriyajda bir ayağınız da frende debriyajdan ayağınızı yavaş kaldırın aracın bir noktada titrediğini göreceksiniz bu nokta kavramanın başladığı yerdir ayağınızı gazdan çekmiş olsanız bile araç geriye kaçmayacaktır. Buradaki bekleme süresini ise pratik kazandıkça daha iyi öğrenirsiniz.