Aracın doğum yılı olarak da adlandırılan şasi numarası motorlu taşıt ve römork gibi araçların üretim yılını, teknik özellikleri ve birçok bilgiyi barındırır. Araçlarda ki şasi numarası kasko poliçesi, hasar durumu sorgulama, zorunlu trafik sorgulaması, parça değişimi ve alım satım durumlarında ilk bakılan özelliklerden birisidir. 

Araçlar için tek olan şasi bir kez atanır ve asla değiştirilmez. Araç tanımlama olarak da bilinen şasi numarası 0-9 arası sayılardan ve harflerden oluşur. Şasi numarasında yer almayan ibareler i-q-0 harfleridir. Belli bir nizama göre dizilen bu sayı ve harflerin hepsi bir anlama denk gelmektedir. İlk hanedeki sayı aracın nerede üretildiğini, 2 ve 3. sıradaki haneler üreticinin kim olduğunu ve devamındaki 5 hane ise aracın markasını, motor hacmini ve tipini karşılar. Şasi numarasının son 6 hanesi aracın seri üretim numarasına tekabül eder, 9. hane ise güvenlik kodudur. 

Yeni bir araç alacak veya 2. el bir araç almayı düşünüyorsanız mutlaka aracın şasi numarasını öğrenmelisiniz. Şasi numarasının aracın nerede olduğunu öğrenmek için ilk evvela kaputu kaldırıp altına veya motorun üzerine bakın. Motorun üzerinde olan şasi numarası kabartmayla işlenirken, kaputun altında olan şasi numarası genellikle metal bir plakada yazar. Ön camın sürücü koltuğu tarafından baktığınızda da şasi numarasını görmeniz mümkündür...