Spor Yayların Araca Etkileri

Spor helezon özellikle modifiye tutkunlarının hevesle yaptıkları bir uygulama ve hatta olmazsa olmazlardan bir tanesi denilebilir. Spor yayların kullanımları araca kesinlikle zarar vermeyecektir.  Eğer ki bu şekilde bir sorunla bugüne kadar karşılaşılmış olsaydı bu hizmet daha üretim aşamasındayken rafa kaldırılırdı. Bilindiği üzere Türkiye’de özellikle modifiye üzerinde ciddi bir baskı söz konusu. Spor helezonların araca etkisine baktığımızda ise bu etki çoğunlukla olumlu olarak karşımıza çıkıyor. Spor yayların araçlar üzerindeki etkisine baktığımızda ise çukurlara daha sert girme, daha sert bir sürüş ya da normal araçlara göre daha alçak olmasıdır. Bunlarda araçlar üzerindeki olumsuz etkiler değildir.  Ancak dezavantajlarının yanında avantajlarının çok daha fazla olduğunu da belirtmeden geçmemek gerekiyor. Bu faydaları ise kullanım alanlarını genişlettiğinizde daha fazla fark edebilirsiniz.  Aslına bakarsanız dezavantaj gibi gördüğünüz pek çok şeyinde uzun vadede size olumlu etki yaratacağı söylemeden geçmemek gerekiyor.  

Spor Yayların Araca Olan Faydaları

Spor yaylar özellikle hızlı bir şekilde viraja girdiğiniz zaman kendisini daha fazla hissettiriyor. Yani ne kadar hızlı viraja girerseniz girin aracınızın savrulmadığını görebilirsiniz. Bu da sizin daha sağlıklı bir şekilde viraja girmeniz anlamına gelecektir. Spor yaylarda esnemeler serttir bunun içinde aracın eski konumunu alması kolay sürecektir. Dolaysıyla bu yayların bozulması kolay kolay olmayacaktır. Aracınızı yüksek hızda kullanırken sizin verdiğiniz komutlara daha çabuk tepki verebilir.  

Spor helezonlara sahip olan araçlarda görünüş ve sürücünün hissettiği duygu heyecan vericidir. Araç daha sportif bir görünüm kazanacağı gibi dışarıdan bakıldığında daha da göze çarpacaktır. Spor yaylar aracı yere yakın hale getirir dolayısıyla yaptığınız hızda da daha kontrollü olursunuz. Spor helezonların yararlarını saymakla bitiremeyiz ancak bu faydalardan ziyade genelde araca estetik olarak katmış olduğu hava ile dikkatleri çeker.

SONUÇ  

Spor Helezonun Zararları

  • Standart amortisörlerle kullanılmazlar.
  • Otomobiliniz daha sert adımlar atacağından dolayı mekanik aksamlar zarar görebilir.
  • Aracınızın çamurluğu tekere sürtebilir.
  • Konfor azalması yaşanabilir
  • Lastikler balonlaşabilir

Spor Helezonun Faydaları

  • Otomobil yere yakın olur yol tutuşu artar.
  • Ağırlık merkezi yere yakın olur.
  • Direksiyon hassasiyeti artar.
  • Estetik bir görünüm sağlar.