Bildiğiniz üzere araçlar otomatik yada manuel olarak üretilir.  Ancak aracınızı hem otomatik hem de manuel olarak kullanma imkanına sahipsiniz. Size bu kolaylığı sağlayacak olan şey ise Tiptronik adlı bir şanzıman. Düz şanzıman ile otomatik şanzımanın bir kombinasyonu olan sistem ilk olarak yarış arabalarında kullanılmıştır. 1989'da ortaya çıkan tiptronik vitesli araç 964 Porsche'dir.

Tam otomatik veya yarı otomatik şanzımanlarda bulunurken bazı araçlarda vites kolundan, bazılarda ise direksiyonun yanlarında bulunan kulakçıklardan vites değiştirilir. Kısaca sürücü vitesi manuel olarak veya otomatik şanzımanı kullanarak değiştirmekte özgürdür. 

Sürücü vitesi manuel değiştirebilmek için vitesi tipronik yönüne hareket ettirerek, küçük bir hareketle vitesi değiştirmiş olur. İşletim sisteminden gelen sinyallerle vites değişimi sağlanmış olur. Vites kolu ileri itildiğinde vites büyür (+,-), geri itildiğinde eksi yönünde vites küçülür. 

Bir diğer kolay yollardan birisi ise direksiyonun arka kısmında yer alan vites kollarıdır.  Spor ve otomatik şanzımanın kombinasyonu olan bu sistemde manuel kullanımda şanzıman otomatik olarak tepki vermektedir. Otomatik olarak vites motor devrine göre küçülür veya büyür. 

Dik inişlerde aracınızın kendiliğinden hızlanmasının önüne geçerken, şehir içi kullanımlarda büyük kolaylık sağlar.