2. el araba almak isteyenlerin karşısına .çıkan Tramer kaydı, satın alınmış veya alınacak aracın plaka sorgusu yapılarak daha öncesinde hasar kaydı olup olmadığını öğrenmenizi sağlar. Tramer sorgusu sayesinde alacak olduğunuz 2. el aracın daha önce kazaya karışıp karışmadığını öğrenebildiğiniz gibi aracın hasar boyutu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Aracın kaza sonrası halk deyimiyle perte çıktığını ve ne kadarlık bir hasarın oluştuğunu öğrenebildiğiniz gibi aracın sigortası hakkında da bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur. Tramer plaka sorgulama işlemi yapmak için her hangi bir kuruma gitmenize gerek yoktur.  Günümüzde tramer sorgulama cep telefonlarından kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Cep telefonlarınızın mesaj bölümüne gelerek sorgulatmak istediğiniz plaka numarasını birleşik bir şeklide yazarak 5654'de gönderebilirsiniz.  Yapacağınız bu işlem sonrası sizden belli bir hizmet kesilirken, kısa bir süre içinde mesajına yanıt gönderilecektir.  

Gelen mesajda aracın hangi tarihlerde kaza yaptığı, durumu, sigorta bilgileri bulunmaktadır.  Aracın plakası daha önce değiştirilmiş bile olsa hasar kaydını gelen mesaj sayesinde öğrenebilirsiniz.