Aracı Vurdurarak Çalıştırmak

Araçlarda vurdurma denilen itekleyerek çalıştırmaya çalışmak aracın aküsü bittiği zaman veya marş almadığında yapılan bir eylem. Aracın çalıştırılmasının kısa yolu olarak bilinen bu yöntem sırasında araç ikinci vitese atılır ve ayak debriyajdan biraz daha sert bir şekilde çekilir. Aracın motoru çalışmaya başladığında ise debriyaj kontrolü yapılarak aracın istop etmemesi sağlanır. Bu yöntem tecrübe sahibi olan her sürücü tarafından bilinir ve uygulanabilir.

Normal olarak çalışan bir araçta bu hareket marş dinamosu tarafından gerçekleştirilir ve hareketin şanzımana iletilmesiyle birlikte tekerler dönmeye başlar ve araç hareket eder. Aracın tekerinin dönmesi aks mili ve debriyaj baskı balatası sayesinde gerçekleştirilecektir. Otomobillerde sistem bir zincirin halkası gibi düşünülmelidir ve bu halkalardan birisi eksik ya da görevini yapmıyorsa araç ya çalışmaz ya da düzensiz çalışır. Dolayısıyla her sürücü periyotlar şeklinde araçlarına bakım yaptırmak zorundadır.

Aracı Vurdurarak Çalıştırmak Zararlı mı?

Gelelim asıl sorumuz olan vurdurularak aracın çalıştırılması zararlı mıdır? Sorusunun yanıtını vermeye. yeni nesil araçlarda bulunan katalitik konvertörler aracın vurdurulmasına karşıdır. Bunun içinde aracınızda katalitik konvertör varsa o zaman vurdurmamanız tavsiye edilir. Çünkü bu işlem sırasında konvantöre fazlaca yanmamış yakıt gider ve onun yapısı bozulabilir.

Bazı model araçlarda ise motorun kilitlenmesine neden olabilir. Yeni nesil araçlar genellikle elektrikle çalışıyor ve elektrikle çalışan parça sayısıda çok olduğundan dolayı araç bu şekilde çalıştırılmak istendiğinde alternatör yeterli elektrik üretmeyecek ve aracınız ister istemez çalışmayacaktır. Sürücü bunu bilmediğinde ise aracı iteklemeye devam eder ve sonrasında da elektronik aksama zarar verebilir. Yeni nesil aracınız varsa vurdurmamanız tavsiye edilir.

Özellikle dizel ve otomatik vites araçlarda vurdurma işleminin araca zarar vereceğini söyleyerek makalemize son verelim. İyi bir sürüş ancak aracınıza iyi bakmakla mümkün olacaktır. Aracınız çalışmıyorsa bunun nedeni sadece akü olmayabilir bu nedenle aracınızı en yakın servise götürmeniz tavsiye edilir.