Bazı otomobiller her ne kadar yeni olsalar da bakımsızlıktan ya da hor kullanmaktan dolayı bir takım teknik aksamlar yaşayabilirler. Ancak genelde eski model araçlarda karşılaşılan yağ kaçakları. Özellikle de muayene dönemlerinde sürücülerin korkulu rüyası olarak karşılarına çıkar. Genelde bu durum aracın motorunun yıkatılmasıyla birlikte geçiştirilmeye çalışılır ancak otomobillerde motor yıkatmanın da kendi içerisinde var olan riskleri bazı sürücüler tarafından hoş karşılanmaz. Bu durumda ise iki seçenek karşınıza çıkacaktır. Ya aracınızı var olan haliyle yani yağ kaçaklarıyla ya da motoru yıkatarak muayeneden geçirmek durumunda kalırsınız. 

Otomobiller her yıl düzenli olarak muayeneden geçmek zorundadır. Bu sürücünün güvenliği için olduğu kadar karşı sürücüler ve yayalar içinde önemlidir. Araçların muayeneye girmesinin ardından artık trafikte daha güvenli bir şekilde seyredebileceklerdir. Otomobiller araç muayenesine girdikleri zaman buradan üç farklı sonuçla çıkmak zorundadır. Bunlardan birincisi aracın ağır kusurlu olarak muayeneden geçememesi, ikincisi aracın hafif kusurlu muayeneden geçmesi üçüncüsü ise aracın direk muayeneden geçmesidir.

İkinci ve üçüncü araç güvenliği konusunda herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğinden trafikte seyretmesine izin verilir ancak birinci madde aracın ağır kusurlu olması ve muayeneden geçememesi halinde kusurun ortadan kaldırılana kadar 30 gün içerisinde tekrar muayeneye getirilmesidir. Bu ikinci seferde sorun görülmez ise araç muayeneden geçebilir.

Bir aracın kusurlu olarak tanımlanması demek eksiklerinin olması demektir. Ancak hafif kusurlu olan araçlar ikinci kez muayeneye çağrılmazlar. Örneğin aracın farından birisinin farklı açılara bakıyor olması hafif kusur olarak tanımlanır.

Ağır kusurların ise mutlak suretle düzeltilmesi gerekir. Örneğin frenlerde, direksiyonda vs. gibi aracın önemli aksamlarında meydana gelen hasarlar.

Yağ Kaçağı Ağır Kusur mudur?

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz direksiyon, fren ve amortisör yağlarındaki kaçaklar ağır kusur olarak tanımlanır ve hemen müdahale edilmesi istenir. Bunların dışında görülen yağ kaçakları genel olarak hafif kusur olarak tanımlanmıştır. Yani bir yağ kaçağının muayeneden geçip geçmeyeceğini kaçağın nereden olacağıyla alakalı bir durumdur.

Yağ Kaçakları Neden Olur?

Otomobillerin sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için yağa ihtiyaçları vardır. Kaçaklar çok farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin karter nedenlerden bir tanesi olabilir. Yağ tapasının tam olarak yerine oturtulmaması durumunda kaçaklar meydana gelebilecektir. Ya da ön keçe, sübap kapağı, distribütör gibi aksamlarda yağ kaçakları görülebilir.