Yağmurda Araç Kullanmak

Yağışlı havada araç kullanmak zor ve tehlikeli bir sürüştür, bunun için acemi sürücüler bu havaları sevmezken daha profesyonel sürücüler için sıradan bir günden hiçbir farkı yoktur. Ancak araç sürmek kendi başına bir tehlikeyken çevresel etkenlerin oluşturduğu risk faktörleri iyi araç sürüşünü de ister istemez bozacaktır. Bunun için bir sürücü güneşli havada kullandığı gibi güvende olmak istiyorsa aşağıda bahsedeceğimiz sürüş tekniklerini dikkatli bir şekilde okumalıdır.  

İlk yapmanız gereken şeyin su birikintilerine karşı dikkatli olmak olduğunu unutmamalısınız. Bunun için derinliğinden emin olmadığınız su birikintisine girerken ya dikkatli olmanız gerekir ya da hiç girmemeniz gerekir. Özellikle de aracınızla hızlı gidiyorsanız böyle yerler hem aracın kızaklaması hem de savrulması için yeterli olacaktır.  

Lastikleriniz

Lastikler bir otomobilin güvenliği için çok önemlidir. Özellikle kış mevsiminde lastiklerinizin de iyi olması gerekiyor. Yazın bile sıkıntı yaratan lastiklerle asla kışa girmemek gerekir. Hatta lastiklerinizin kış lastiği olmasına dikkat etmelisiniz. Bazı sürücüler paralarının olmadığını ya da kendilerine çok fazla güvendiklerini iddia ederek kışlık lastik almazlar ancak bunun hem sürücü, hem yolcu hem de yayalar için bir tehlike olduğunu asla unutmamak gerekiyor.

Lastikler yol ile sürücüyü birbirine temas haline getiren tek bağlantıdır. Bunun içinde lastiklerinizin dişlerinden hava basıncına kadar hepsini kontrol etmeniz gerekiyor. Lastik basıncı olması gerekenin üzerinde olması halinde ise aracınızın yol tutuşu zorlaşacaktır.

Camlar Temiz Olmalı

Yazın camlar genelde kirlenmez ve cam suları da bunun için öyle dikkat edilecek bir konu değilmiş gibi algılanır. Oysaki bir sürücü için yaz ve kışın camlar mutlaka temiz olmalıdır. Özellikle kış aylarında camlarınız ne kadar kirli olursa görüş mesafenizde o kadar düşmüş olacaktır ki bu da her zaman bir risk demektir. Kendi hayatınızı ve etrafınızdaki insanların hayatlarını riske atmak istemiyorsanız cam suyunuzu kontrol etmeli ve camları sürekli temiz tutmalısınız.  

Hız Sabitleyiciler

Hız sabitleyiciler kışın en büyük tehlikelerin başında geliyor. Özellikle sürücüler uzun yola çıktıklarında araçlarındaki bu özelliği kullanmayı seviyorlar. Oysa ki hız sabitleyicisi kullanıldığında araç her türlü zemine aynı hızda girecektir ve bu da tehlikeye davetiye anlamını taşır.