Oto Bakım Servis

Randevu Talep Formu

AKS Değişimi, randevu talebi için yandaki formu doldurunuz.

Ad Soyad: * (Zorunlu)
Telefon: * (Zorunlu)
Aracınızın Markası, Modeli, Yılı * (Zorunlu):
Aranmak Istediğiniz Saat * (Zorunlu):
Uludağ Group

AKS Değişimi

Aks nedir?

Arabanızın ön tekerlekleri bir aks düzeneği üzerine oturur. Aks, şanzımanın ilettiği gücü tekerlere hiçbir kayıp olmadan her koşul altında iletebilen aktarma organıdır. 

Aks ne işe yarar?

Aks aslında bir aktarma organıdır. Terim olarak şaft olarak da geçer. Günümüzde akslar yarım aks olarak ön çekişli araçlarda 2 tane olmak suretiyle sağ ve sol tarafta kullanılır. Bu Eklemli aktarma organlarının asli görevi direksiyon simidinin yönü her ne olursa olsun şanzımandan gelen hareketi tekerlere aynı şekilde iletilmesini sağlamaktır. Sağ ve solda bulunan yarım aksların yapıları her türlü pozisyona uyum saylayacak şekilde dizayn edilmiş bir mekaniğe sahiptir.

Aks fiyatları

Aks fiyatları aracınızın marka modeline ve kullanmak isteyeceğiniz markaya göre değişiklik gösterecektir. Fakat aksların tamamının bozulup değişmesi çok olağan bir durum değildir. Bu yüzden aksa ortalama fiyat vermek yerine bileşenlerinin fiyatlarına odaklanmamız daha doğru olacaktır. Bir aks bozulduğunda aksınızın muhtemelen aks körüğü, aks kafası ya da aks lalesi bozulmuştur. Aracınıza uyumlu aks bileşenlerinin fiyatını  buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz. Tabi bazı durumlarda aksın komple değişimi gerekir, böyle bir durumla karşılaştıysanız  buraya tıklayarak aracınıza uygun aksın fiyatını öğrenebilirsiniz.

Aks değişim fiyatı ne kadar?

Aksa değişim fiyatı aracınızın aks değişim işleminin zorluğuna göre değişiklik gösterecektir. Önden çekişli bir araçta tek taraflı bir aks değişimi gerçekleştirecekseniz ortalama fiyat 150 tl – 500 tl arası değişecektir. Araçların genelinde aks değişimi sırasında şanzıman yağı akar ve eksilme yapar ekstra 1 litre şanzıman yağı masrafınız olacaktır. Aracınızın  aks değişim fiyatını size en yakın servise sorarak öğrenebilirsiniz.

Aks arızası nasıl anlaşılır?

Akslar, tahrik tekerleklerine bağlanan çubuklar veya şaftlardır. Aksların temel amacı, gücü şanzımandan tekerleklere aktarmaktır. Aks döndükçe, tekerlekler dolaşır ve çalışan bir aks olmadan tekerlekler hareket etmez.

Akslar ayrıca aracın, yolcularının ve  genel yükünün ağırlığını taşımaya yarar. Akslar sert olacak şekilde üretilse de, aşırı yüklenmiş bir araç bazen bir aksı kırabilir. Kötü taşıyıcı rulmanları veya tehlikeli çukurlar aks sorunlarının diğer yaygın nedenleridir.

Arabanızın akslarının onarılması gerekip gerekmediğini anlamanın dört yolu vardır. Aşağıdaki aks hasarı göstergelerinden biriyle karşılaşırsanız, aracınızı servise götürüp detaylı olarak inceletme vaktiniz geldi demektir.

Titreşimler

  Kötü bir çukur, beklenmedik kaldırım taşı veya diğer nesnelerle çarpışmadan sonra kötü araç titreşimleri aks hasarını gösterebilir. Titreşimlere, aracın altında alışılmadık bir gürültü, garip lastik sallanması veya bükülmüş bir aksı gösterebilecek yavaş sürüş ve direksiyon eşlik edebilir. Titreşimler özellikle hızlanmalar, yavaşlamalar veya dönüşler sırasında fark edilebilir. Yavaş hızlarda sürüş sırasında titreşimler de görülürse, bu genellikle aksta bir sorun olduğunu gösterir. Aşırı veya olağandışı titreşimler aracın taşınması, konforu ve güvenliği ile ilgili başka sorunlara neden olabilir. Aks, titreşime neden olacak kadar hasar görürse, genellikle değiştirilmesi gerekir.

Hareket halindeyken gelen yüksek ses

  Alışılmadık bir yüksek sesle zorlanma veya takılma varsa veya bir araç hareket etmeye başladığında güç almak için mücadele ediyor gibi görünüyorsa, aks-eklem hasarı olabilir. Bu tür bir gürültü genellikle, eklemlerdeki gevşeklik nedeniyle şanzımanın tekerleğe yeterince güç aktaramadığını gösterir. Yüksek bir zorlama veya tıkanma sesi de bir şanzıman arızasının göstergesi olabilir ve profesyonel bir değerlendirme gerekebilir. Sabit hız aksları başarısız olduğunda, eklemler gevşediğinde aracı döndürürken olağandışı bir klik sesi duyabilirsiniz. Bu tıklamalar arızalı aks milinin yan tarafında bulunur ve keskin veya hızlı dönüşler sırasında genellikle daha gürültülü olur.

Sızan gres yağı

  Aracın altında veya iç lastik kenarında sızan gres yağı, tahrik aksı eklemi veya CV eklemi üzerindeki kauçuk kapak olan sızıntılı bir aks körüğü veya CV körüğü anlamına gelebilir. Sızıntı yapan bir aks körüğü, aksın henüz hasar gördüğü anlamına gelmese de, sızıntı nedeniyle yetersiz gres gelecekteki sorunlara neden olabilir. Ayrıca bir eklemi kırık bir kapaktan geçirebilir ve aks ekleminde veya aksta arızaya neden olabilir. Aks körükleri ve körük kelepçeleri düzenli olarak yarıklar veya sızıntılar açısından incelenmelidir ve bunlar aracın altında kolayca görülebilir. Aks sisteminde daha ciddi bir arıza oluşmasını önlemek için, sızan aks körüğü derhal onarılmalıdır.

Hareket etmeme

  Bir araç vitese takıp gaza bastığınız halde kalkış yapıp hareket etmiyorsa evrensel mafsalda kırık bir aks vardır. Bu durumda, gaz pedalına ne kadar basarsanız basın, motor sadece devir yapar ve araç hareket etmez. Araç tamir edilene kadar hareket etmeyecektir.

Tahrik akslarının kritik fonksiyonunun farkında olmak ve araç bakımı sırasında düzenli olarak kontrol edilmelerini sağlamak önemlidir. Belki de yaygın olarak anlaşılmasa da, akslar düzgün çalışan bir araç ve araç güvenliği için motor, direksiyon sistemi, frenler ve lastikler kadar önemlidir. 

Aks değişimi nasıl yapılır?

Önden çekişli otomobiller için CV akslarındaki körük veya diğer bileşenler kötüleşebilir, gres yağı kalmayabilir, bu gibi durumlar aksınızın ya da bileşenlerinin değiştirilmesini gerektirir. Aks değiştirme işlemi orta zorlukta bir işlemdir. El beceriniz ve daha önceden yağ bakımı yapma, fren balatası değiştirme gibi işlemler yaptıysanız aracınızın aksını değiştirebilirsiniz.

Aracın Aks Somununu Çıkarma

1 Aracın poyrasını çıkartın.  Aracı krikoyla kaldırmadan önce, aks somununu çıkarmanız gerekir. Bu adım otomobillerde çok değişikliğe uğrayan bir durumdur. Bazı aks somunlarına tekeri sökmeden jantın göbeğinde bulunan kapağı açarak ulaşabilirsiniz. Fakat bazı aks somunlarına ulaşmak için tekerleği sökmeniz gerekir.

2 Kamalı pimi aks somunundan çıkarın. Aracınızda aks somununu sabitleyen bir kamalı pim varsa, onu çıkarmanız gerekecektir. Pimi yerinde tutmak için iki ucu arkaya doğru bükülmüş bir şekilde göreceksiniz. 

Çıkarmadan önce kamalı pimin iki bükülmüş ucunu düzeltmek için pense kullanmanız gerekecektir.

Pim sıkışmışsa, pas sökücü ya da yağlayıcı wd-40 benzeri spreyler deneyin. Yağlama maddesi aslında aks somununa da yardımcı olacaktır.

3 Aks somununu sökün.  Kamalı pimi yuvasından çıkarttıktan sonra, aks somununu çıkarabilirsiniz. Somunun çıkarılması için önemli miktarda güç uygulamak gerekecektir, bu nedenle aracı krikoyla kaldırmadan önce somunun çıkarılması çok daha güvenlidir.

Ne yazık ki, aks somunlarının standart bir boyutu yoktur ve gereken lokma boyutu araçlara göre farklılık gösterecektir. Aracınıza uygun ölçüde lokma anahtarını kullanarak bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Tekerlek ve Fren Aksamını Çıkarma

4 Aracın uygun tarafını kaldırın.  Aks somununu söktüğünüz ya da tekerleği çıkardıktan sonra sökeceğiniz tarafı kriko yardımı ile kaldırın. Aracınızı kaldırmanız için krikoyu yerleştireceğiniz doğru noktayı bulunuz. Bu konuda fikir sahibi değilseniz internette araç marka modeliniz ile detaylı bir arama yapıp doğru noktayı öğrenebilirsiniz.

Aracı krikoyla kaldırmadan önce aracın park halinde olduğunu ve el freninin çekili olduğunu kontrol edin.

5 Aracı kriko standlarına yerleştirin. Aracı kriko standınızı yerleştirecek kadar kaldırdıktan sonra, kriko standını uygun yerlere koyarak yapacağınız işlemdeki güvenli çalışma ortamını yaratmış olacaksınız.

6 Tekerleği sökün.  Aracınız jant kapaklıysa jant kapağını çıkartın. Bijon somunlarını anahtar yardımı ile sökün. Tıpkı lastik değiştirir gibi bijonları söküp lastiği yuvasından çıkartın. Tekerleği söktükten sonra aks somununa ulaşabiliyorsanız 2 ve 3 numaralı adımı şimdi gerçekleştirmeniz gerekecek.

7 Fren kaliperini sökün.  Tekerlek çıkardıktan sonra, fren kaliperi ve fren diski açıkça görülebilir. Kaliper muhafazası, diskin dışına tutturulmuş daha büyük parçadır.

Kaliper, bir montaj braketindeki cıvatalarla diskin arka gelecek şekilde tutturulmuştur. Montaj braketi en yaygın olarak 17mm cıvatalar kullanır.

Kaliper aracınızın fren hattına bağlı olduğundan, asmak yerine fren hattında gevşeklik bırakmak istersiniz. Fren hattına çok fazla baskı uygulamadan kaliperi kısa demir bir tel ile kolayca asabilirsiniz. 

8 Dış rot kolunu direksiyon mafsalından sökün.  Z rotu, tam anlamıyla, diskin hemen arkasında bulunan direksiyon mafsalına cıvatalı bir çubuktur. Bu parça muhtemelen başka bir 17mm cıvata ile cıvatalanacaktır. 

Aks somunu gibi, bu cıvata bir kamalı pim yardımı ile yerinde tutulabilir.

Sprey yağlayıcılar, pimi ve cıvatayı daha kolay çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Z rotu, cıvatayı çıkardıktan sonra bile direksiyon mafsalında hala sıkıca sıkışmış olabilir. Direksiyon mafsalı eklemine bir çekiçle tıklayın (mafsalın bağlantı çubuğunun dişli kısmına değil, çubuğun geçtiği yere vurun). 

9 Taşıyıcının amortisör üzerindeki bağlantısını sökün.  İki 17mm daha cıvata, tekerlek taşıyıcı mekanizmasını gergi kolu kulesine bağlar. Bu cıvataları söktüğünüzde, taşıyıcı yalnızca aks tarafından orta delikten bağlanmalı ve kolayca sökebilmelisiniz.

Bunlar gerçek cıvatalar olduğundan, somunu gevşetirken cıvatanın kafasını sabitlemeniz gerekir, aksi takdirde dönecektir. 

CV Aksını Çıkarma ve Değiştirme

10 CV aksı çıkarın. Aksı geriye doğru izleyin ve şanzımana doğru aksın iç bağlantı kafasını göreceksiniz. Aksı taşıyıcıdan çıkarmak için aks körüğünün kelepçesini sökmek gerekiyor. Aks körüğünün kelepçesini sökmek için sağlam düz başlı tornavida kullanabilirsiniz. 

Aks hemen gevşemezse, geri bükmeyi deneyin ve contayı kırmaya zorlayın. 

Aksı cv iç kafasını çıkardığınızda, şanzıman sıvısının akması normaldir. Şanzıman bağlantı noktasının tam altına bir kap koyarak akan şanzıman yağını muhafaza edebilirsiniz.

Aracınızda aks, tamamen serbest kalması ve rahat çıkabilmesi için kafalarının sökülmesi gerekebilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız aks kafalarını sökmeniz gerekir. 

11 Yeni CV aksını şanzıman gövdesine takın.  Tıpkı eski CV aksını çıkardığınız gibi, yenisini de şanzıman mahfazasındaki aynı noktaya yerleştirin. Aks, şanzıman yuvasıyla aynı hizaya gelince sabitlenecektir.

Aksta yerine oturduğunuzu hissedeceğiniz küçük bir C-klipsi kelepçesi vardır. 

Aks düz değilse, hafifçe yerine oturtmak için bir lastik tokmak kullanabilirsiniz. 

12 Aksı poyra grubuna tekrar takın.  Yeni aksın, eski aksı çıkardığınız noktada hub( taşıyıcı merkezine ) düzeneğinin ortasına tekrar takılması gerekir.

13 Parçaları çıkardığınız sırayla yeniden takın.  Taşıyıcı tertibatından gergi kolu kulesine kadar, çıkardığınız tüm cıvataları yeniden takın. Z rotu daha sonra direksiyon mafsalına tekrar bağlayın ve ardından kaliperi tekrar takın.

Çıkardığınız eski çatal pimler eskimiş ve zar görmüş olabilir, bu nedenle eski pimleri tekrar kullanmak yerine yenileriyle değiştirmeniz gerekir. 

14 Tekerleği tekrar takın.  Bütün parçaları takıp cıvata ve somunları sıktıktan sonra, tekerleği takıp bijon somunlarını yıldız şeklinde çapraz sıkabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra aracı krikoya alıp altından kriko standalarını çekip aracı zemine indirebilirsiniz.

15 Aks somununu sıkın.  Son olarak, araç yere indiğinde aks somununu tekrar sıkabilirsiniz. Sıkma sırasında el freninin çekili olduğundan emin olun. Bu adım aks somununa dışardan ulaşabildiğimiz senaryoda geçerlidir. Aksi halde aks somununa tekerlek sökükken ulaşabiliyorsak bu işlemi 13 numaralı adımda gerçekleştirmemiz gerekiyor.

Bu işlemleri yaparken aks körüğünde sağa sola bulaşmış gres yağını balata spreyi ya da benzer maddelerle temizlemek çok iyi olacaktır.