Oto Bakım Servis

Randevu Talep Formu

El Freni Değişimi, randevu talebi için yandaki formu doldurunuz.

Ad Soyad: * (Zorunlu)
Telefon: * (Zorunlu)
Aracınızın Markası, Modeli, Yılı * (Zorunlu):
Aranmak Istediğiniz Saat * (Zorunlu):
Uludağ Group

El Freni Değişimi

El Fren Teli Nedir? Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Sistematik olarak araçlarda birçok farklı parça bulunmaktadır. El freni de bu parçalar arasında yer alır. Araçların eğimli noktalarda güvenle park edilmesi için ve aracın hareket etmemesini sağlamak için el freni ihtiyacı bulunur. Ancak el freninin de düzgün bir şekilde çalışması gerekmektedir. El freninin doğru çalışmaması aracın park halindeyken eğimli noktalarda hareket etmesini sağlayarak, kazalara sebep olabilir. Bu noktada el freni telinin büyük bir görevi bulunmaktadır. Sizler için hazırladığımız bu rehberde el freni teli nedir ve ne işe yarar gibi teorik bilgilerin yanı sıra, başınıza herhangi bir sorun gelmesi ile birlikte ne yapmanız gerektiğini de anlattık. 

El fren teli nedir?

 El freni teli, el freni kontrolü yapmayı sağlayan ve mekanik bağlantılar ile arada köprü oluşturan bir parçadır. Kontrol mekanizmasını sağladığı gibi araç içerisinde aslında oldukça öneli bir parçayı oluşturmaktadır. El freni teli değiştirme durumları ile de sürücüler karşı karşıya kalabilmektedir. Genel olarak araç içerisinde ve el freninde kullanımda zorlaşma ya da basitleşme durumlarının yanı sıra başka sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu durumda değişim kaçınılmaz olmaktadır. 

El freni içerisinde yer alan ve çalışmasını sağlayan kablo düzeneği, araç içerisinden ya da aracın alt bölgesinden geçmekte olan farklı noktalardan oluşur. Bu kablo bağlantısı ve el freni mekanik tesisatı ile arasında bir bağ oluşması ve kullanımı sağlanması gerekmektedir. Bu noktada el freni teli devreye girmektedir. El freni kontrolünün çok kolay ya da çok zor olması, el freninin tutmaması, tutması gereken iki tekerleği yerinde tutmaması, eğimli noktalarda sabit durmaması, ses gelmesi gibi durumlardan biriyle bile karşı karşıyaysanız el freni teli değiştirme işlemi yaptırmanız gerekmekledir. Aracınızı bozuk bir el freni ile kullanmak doğru bir durum değildir. Bu nedenle olası bir sorunla karşılaşmanız halinde aracınızı durdurmalı ve el fren teli değiştirme işlemi yapılmalıdır.

El fren teli ayarı nasıl yapılır?

El freni teli ayarı, el freninin az tutması ya da tutmaması durumunda yapılan bir işlemdir. Aynı zamanda el frenini gereğinden fazla çekmeniz gereken durumlarda da ayar yapılması gerekmektedir. El freni tel değiştirme işlemleri sırasında bu ayar çoğunlukla doğru yapılmamaktadır. El freni teli ayarı yapmak için kampanalı fren balata mekanizmasının ortasında çubuk yer alır. Bu çubuğun üzerinde ayar vidası bulunmaktadır. El freni teli ayarı bu noktadan yapılmaktadır. Vida sıkılarak el freninin tutma seviyesi en alt seviyeye kadar indirilmektedir. Bu ayar işlemi arka fren sistemi kampanalı olan araçlar için uygulanmaktadır. Ancak dört disk fren sistemine sahip olan araçlar da fren ayarı bulunmamaktadır.

El fren teli koparsa ne olur?

El freni araç için oldukça önemli bir parça olması nedeniyle kullanım sırasında da dikkat edilmesi gerekmektedir. Araç zaman içerisinde kullanıma bağlı olarak arızalanmalar çıkartabilmektedir. El freni teli kopması da bu nokta da oldukça sık görülmekte olan bir arızadır. El freni teli koparsa ne olur? Sorusu da sürücüler için oldukça önemlidir. El freni teli kopması aracın sabit kalmamasına aynı zamanda kullanımında eski sert sistem mekanizması yerine daha yumuşak bir sistem mekanizması olmasını sağlar. Aracın kullanılmaması bu durumda önemli bir etmendir.

El freni teli kopma belirtileri

 El freni teli çoğu sürücü için pek bilinmeyen parçalardan biridir. Ancak hayati anlamda da aracın kullanımı anlamında da oldukça önemlidir. El freni teli koparsa ne olur sorusunda öncelik olarak aracınızı kontrol etmelisiniz. Eğer el freni teli kopma yerine gevşemiş ise değiştirme gerekmeyebilir. Ancak kopma varsa el freni teli değiştirme işlemi yapılmalıdır. Peki, belirtiler nelerdir?

 • El freni kontrolünde gevşemesi ya da zorlaşması,
 • El freni iki tekerleği sabit tutması gerekir. Ancak el freni bu sabit iki tekerleği tutmaması,
 • El freni çekilmesi sırasında ses gelmesi, 
 • Aracın sabit durmaması

 Bu durumlar da el fren teli kopması yaşanabilmektedir. Bu nedenle aracınızı kullanmak yerine en yakın tamir noktasına gitmeniz gerekmektedir. Araçlar da eski model ve yeni model de değişimler de farklılıklar söz konusu olabilir. Özellikle araçların mekanizma yapısının farklı olması nedeniyle bu durumda değişiklikler olacaktır. Şahin el freni teli nasıl değiştirilir, konusunda yeni model araçlara göre daha farklı şekillerde değişimler yapılmaktadır.


El fren teli fiyatı

El freni teli fiyatlarında sektör içerisinde farklı fiyatlandırmalar söz konusudur. Her sistem ya da her marka kendine ait bir fiyatlandırma yapmaktadır. El freni telini direkt olarak sizler de alabilir ya da oto serviste değişim ile yaptırabilirsiniz. Bu noktada aracınız için doğru el freni teli almanız önemlidir. Megane 2 el fren teli aldığınız takdirde bu fren teli yalnızca bu araç için uygun olacaktır. Diğer araçlar için uygunluk ya da sistematik bir durum söz konusu değildir. Her aracın tasarımı ve elektriksel donanımı kendine özeldir. Bu nedenle uygun parçayı almanız gerekir. Fiyatlandırma konusunda genel olarak 10-300 TL arasında bir fiyata aracınızın el freni telini temin edebilirsiniz. El freni teli fiyatlarına Otolye bünyesinden kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

El fren teli değişim fiyatı

El freninde belirli aksamaların olması halinde el freni teli değiştirme işlemi gerekebilir. Bu değiştirme işlemi genel olarak el fren telinin kopması ile meydana gelmektedir. Değişim esnasında aracın farklı sistemsel durumları olabilir. Bu nedenle her araç için farklı bir el freni teli değişim fiyatı söz konusudur. El freni teli değişimi ne kadar sorusuna verilecek net bir yanıt bulunamamaktadır. Ancak ortalama 50-150 TL arasında bir fiyata aracınızın el freni teli değişim işleminizi gerçekleştirmeniz mümkün olacaktır.

El fren teli nasıl değiştirilir?

El freni teli değiştirme işlemlerinde öncelikle profesyonel bir ekip ile çalışmanız gerekmektedir. Oto servisler bu alanda oldukça hizmet vermektedir. Ancak işini en iyi yapan kişileri tercih etmeniz daha doğru olacaktır. El freni teli değiştirme işlemi sırasında genel olarak yapılacaklara bakıldığında;

 1. Aracın park edilmesi gerekmesi gerekmektedir.
 2. Tekerlekler takoz ile sabitlenerek, aracın hareket etmemesi sağlanır. 
 3. Bağlantı noktaları belirlenerek işleme başlanır. 
 4. Aracın alt tarafından işlem yapılacağı için araç kaldırılmalıdır. 
 5. El fren teli ayar mekanizması ayarlanır ve ilgili kablolar yerlerinden alınır. 
 6. Destekleyici parçalar bulunuyorsa, onlar çıkartılır. 
 7. El freni bağlantıları kesilir. 
 8. Yeni el freni teli takılır ve çıkartılan diğer parçalar yerine yeniden yerleştirilir. 

Araç eski konumuna getirilerek, yeniden kullanıma hazır bir hale getirilir. Aracın kullanımı el freni değiştirme işleminden sonra daha güvenilir hale gelmektedir. Bu nedenle araçlarınızda el freni teli kopma durumu ile karşılaşmanız halinde ilk önceliğiniz bu durumu kontrol ettirmek ve değiştirmek olmalıdır.