Oto Bakım Servis

Randevu Talep Formu

Rot Başı Değişimi, randevu talebi için yandaki formu doldurunuz.

Ad Soyad: * (Zorunlu)
Telefon: * (Zorunlu)
Aracınızın Markası, Modeli, Yılı * (Zorunlu):
Aranmak Istediğiniz Saat * (Zorunlu):
Uludağ Group

Rot Başı Değişimi

Rot kolu nedir?

Rot kolunun diğer adı rot milidir. Rot kolu direksiyon mekanizmasının tekerleğe yön vermek ve aracı düzgün bir hizada tutmak için kullandığı bir dizi parçadan bir tanesidir. Rot kolları, rot başının ucuna vidalanarak takılır. Rot kolları direksiyon kutusundan çıkan yönlendirme hareketini, direksiyon kutusundan alır, rot başına iletir rot başı da tekerlek taşıyıcısına iletir. Rot kolunun ucu oynar bir mafsal şeklinde imal edilmiştir. Bunun amacı aracın esnemelerine uyum sağlayabilmesi içindir. Ayrıca aracın rot ayarı rot kolunun üzerine takılan ayar somunu ile yapılır.

Rot kolu fiyatları

Rot kolu fiyatları kullanacağınız rot kolu markasına göre ve aracınızın marka modeline göre değişiklik gösterecek bir fiyat skalasına sahiptir. Rot kolu fiyatlarına 40 tl – 500 tl arasında bir fiyat vermek piyasada ki birçok aracın rot kolu fiyatını kapsayacaktır. Bu size yeterli gelmediyse  aracınızı ait rot kolunun net fiyatını öğrenmek veya satın almak için buraya tıklayınız

Rot kolu arızası nasıl anlaşılır?

Rot kolunun yapacağı arıza rot kolunun iç bağlantı ucunda bulunan mafsal şeklindeki küresel bağlantısının boşluk yapmaya başlamasından kaynaklanır. Kullanıcı tarafından bu boşluğu anlamanın 3 faklı yolu vardır. Birincisi direksiyonu hafif sağ sol yaptığınızda mevcut olan direksiyon boşluğunun çoğalmasıdır. Direksiyondaki boşluk direksiyon mekanizmasının herhangi bir parçasından meydana gelebilir, fakat bu boşluğa en çok rot kolu sebep olmaktadır.  Bu boşluğun çoğaldığını aracınızı kullanırken edindiğiniz tecrübelere dayanarak tespit edebilirsiniz. İkinci yöntem ise aslında bir yöntem değil belirtidir. Aracınız ile seyahat ederken aracınızın sağa ve sola kontrolsüzce çekmesidir. Bu dengesiz sağa sola çekme aracınızın direksiyon mekanizmasında rot kolunda ya da rot kolunda bir problem olduğunun belirtisidir. Üçüncü ve son yöntem ise fiziksek olarak kontroldür. Bu yöntemi uygulamanın 2 farklı yolu vardır. İlk uygulamada 2 kişi olmak gerekir, bir kişi direksiyon başında hafif sağ sol hareketi yaparken diğer kişinin gözü rot kolunda olmalı ve boşluk olup olmadığını kontrol etmelidir. Diğeri uygulama yöntemi ise lastiği tam sağ veya tam sol yaparak rot kolunana ulaşmak ve levye ile küresel mafsalı kanırtarak boşluk olup olmadığını kontrol etmektir.

Rot kolu değişim fiyatı

Rot kolu değişim ücreti aracınızın marka modeline ve değişim zorluğuna göre değişiklik gösterecektir. Ortalama rot kolu değişim ücreti ( tek tekerlek için) 30 tl – 150 tl arasında fiyatlandırılacaktır. Rot kolu değişiminden sonra kesinlikle rot ayrı yapılmalıdır. Rot ayarının fiyatı kullandığınız aracın marka modeline göre değişiklik gösterecektir. Ortalama rot ayarı ücreti 50 tl – 150 tl arasıdır. Aracınızın rot kolu değişim ücretini öğrenmek için  buraya tıklayınız.

Rot kolu tamiri yapılır mı?

Önemli bir bağlantı parçası olan rot kolunun tamir edilmesi pek önerilen bir yöntem değildir. Arıza durumunda yeni rot kolu ile değiştirilmesi direksiyon mekanizmasının sağlıklı bir şekilde çalışması için önemlidir. Rot kolu arızalandığı zaman genellikle, sanayide arızalı rot kollarının boşlukları alınarak tamir edilme yoluna gidilir, ancak bu kalıcı çözüm sağlamadığı gibi önerilen bir yöntem de değildir. Rot kolları değiştirilirken rot başlarının da değiştirilmesi önerilmektedir. Takım halinde değişecek bağlantı parçaları çok daha verimli çalışacaktır.

Arızalı rot kolu değişmezse ne olur?

Rot kolunun bozuk olduğu bilinerek araç kullanımına devam etmek doğru olamayacağı gibi bazı ciddi problemleri de beraberinde getirecektir. En basit olarak tekerleklerde oluşabilecek açısal sorunlardan dolayı teker dahil olmak üzere birçok parçanın erken deformasyonuna sebep olacaktır.

Aracın hızlanma açısını belirleyen ve yön hareketini tayin eden bir parçanın bozuk bir şekilde kullanılması sürücünün araç üzerindeki kontrolünü azaltarak sürüş güvenliğini riske sokacaktır. Seyir halinde aracın sağa sola çekmesi ve gezinti yapması kazaya sebebiyet verecektir. En tehlikeli durum ise arızalı rot kolunun yaptığı boşluk sebebi ile vuruntu yaparak zaman içinde kırılma riskinin olmasıdır. Rot kolu kırılırsa araç üzerindeki yön hakimiyetiniz ve kontrolünüz yok denecek seviyeye inecektir. Bu durum size can ve mal kaybına sebebiyet verecek kazalar yapmanıza zemin hazırlayacaktır. Yedek parça maliyeti ve değişim işçiliği çok yüksek meblağlar tutmayacak olan rot kolunun, arızası tespit edilir edilmez değiştirilmesi en doğru olacak karardır.

Rot kolu ses yapar mı?

Rot kolunun boşluk yapması bozulduğu anlamına gelir. Rot kolunda oluşan boşluk, kasislerden geçerken veya çukurlara girildiğinde gıcırtı ve lokurtu sesi yapacaktır. Gıcırtı ve lokurtu sesini aracınızın ön takımında birçok direksiyon mekanizması bileşeni veya süspansiyon bileşeni yapabilir. Böyle bir ses duyduğunuzda detaylı olarak ön takım kontrol edilmelidir.

 Rot kolu ne zaman değiştirilir?

Rot kolunun belirlenmiş bir periyodik değişim zamanı yoktur. Rot kolu bozulduğu yani boşluk yaptığı zaman değiştirilmelidir. Aracınızda hissettiğiniz bir çekme varsa bu rot kolunun bozulduğu anlamına gelmeyebilir. Aracınızın rot ayarına ihtiyacı olabilir.

Rot kolu değişimi nasıl yapılır?

Rot kolunun değiştirilmesi, aracın direksiyon mekanizmasının önemli bir parçasının onarılması anlamına gelir. Birkaç temel ekipman ve biraz bilgi birikimi ile, tek başınıza yapabileceğiniz kolay seviye diyebileceğimiz bir değişim prosedürüne sahiptir. Rot kolunun değişim prosedürünü adım adım sınıflandırarak anlatacağız.

Rot Başına ve rot koluna erişim

1 Ön teker bijon somunlarını biraz gevşetin. Bu işlemi 4 kollu bijon anahtarıyla ya da aracınızın lastik değişim kitinde mevcut olan “L” bijon anahtarı ile yapabilirsiniz. Yerdeyken aracın ağırlığı tekerleklerin dönmesini önleyecektir. Bu şekilde, bijon somunlarını güvenle gevşetebilirsiniz.

2 Aracın ön tarafını kriko yardımı ile kaldırın. Aracınıza kriko ile kaldırmak için araç üreticisi firmanın belirlediği yerleri bulun yoksa şasiye denk gelecek şekilde bir kaldırma işlemi gerçekleştirin . Aracı  kriko ayakları ile dengeleyin ve arka lastiklere takoz yerleştirin. Aracı kriko üzerinde yalnız bırakmak güvenli bir hareket olmayacaktır. Bu yüzden kriko sehpa standını aracının atına yerleştirmeniz ve tüm yükü bu sağlam sehpalarının üzerine oturtmanız gerekiyor.

3 Tekerleği sökün. Bijon somunlarını tekerlekten çıkarınız ve tekerleği aks üzerinden ayırınız. Tekerleği arabanın altına kaydırın. Tekeri arabanın altına koymak, kriko sehpa standının arızalanması durumunda ekstra bir güvenlik önlemi sağlar.

4 Rot başını bulunuz. Tekerleği çıkardığınızda, tekerlek taşıyıcısına bağlı bir kale somunu ve üstünde yuvarlak bir kafa bulunan bu mafsaldan geçen bir mil olacaktır. Bu rot başıdır.

5 Rot kolunu bulun. Arabalar genellikle bir iç rot ucuna da sahiptir. Rot başının ucunu bularak başlayın. Aracın altındaki rot başının yivli bağlantı ucunu bağlı olan mil şeklindeki parçaya rot kolu denir.

Rot kolu ve rot başını çıkarma

1 Sıkıştırma somununu gevşetmek için bir anahtar kullanın. Bu somun rot başının yivli ucunu yerinde tutar ve rot kolu mili boyunca hareket etmesini önler. Gevşetmek, rot başı ucunu bükmenize izin verecektir. Tasarım gereği, dış rot kolu ucu iç rot kolu ucundan bükülmelidir. 

2 Rot kolu ucuna dokunmak için sıkıştırma somununu yukarı hareket ettirin. Sıkıştırma somununu sıkmayın. Bunu yaparsanız, dış rot ucunu kolayca çeviremezsiniz. 

3 Kamalı pimi çıkarın. Bu pim, rot başının ucunun tekerlek taşıyıcısına bağlı olduğu yerde bulunur. Pimi düzleştirmek için ince uçlu pense kullanın ve ardından dışarı çekin. Çıkarılan pimi atın. Tekrar kullanılmamalıdır. 

4 Kale somununu çıkarmak için uygun boyutta bir anahtar kullanın. Bu, kamalı pimin geçtiği somundur. Bağlantı çubuğu ucunu tekerlek taşıyıcısına bağlı tutar. Sökmek, rot başının küresel ucunu çıkarmanıza izin verecektir. 

5 Rot başının küresel ucunu direksiyon mafsalından sökün. Bunu yapmak için özel olarak tasarlanmış bir aparat ya da çektirme kullanabilirsiniz.

Aleti dış bağlantı çubuğu ucunun bilyalı eklemi ile direksiyon mafsalı arasına yerleştirin.

Mili direksiyon mafsalından sökmek için kullanın.

6 Rot milinin yivli ucunu rot kolundan ayırın. Bunu yapmak için, dış bağlantı çubuğu ucunu iç bağlantı çubuğu ucunun milinden bükeceksiniz. Gevşetmek için saat yönünün tersine çevirin. Aynı sayıda dönüşü sıkabilmeniz için tam olarak kaç tur aldığını saymayı unutmayın. Bu, hizalamanızı mümkün olduğunca yakın tutmanıza yardımcı olur. 

7 Körüğü iç bağlantı çubuğu ucundan çıkarın. Bunu sadece hem rot başını hem de rot kolunu değiştiriyorsanız yapın. Sıkıştırma somununu çıkarmanız gerekecektir. Ardından, bir pense alın ve iç bağlantı çubuğu ucunun iç ucundaki kelepçeyi kelepçe yatağından çıkarın. Kelepçe yatağının uzak tarafında düz tornavida ile kırmanız gereken başka bir klips var. Tornavidayı takın ve kırmak için çevirin. Şimdi körüğü kaydırabilirsiniz.

8 Rot kolunun mafsallı iç bağlantı ucunu sökün. Bazı otomobil markalarında, çubuk ucu döndürülmeden önce çıkarılması gereken küçük bir pim vardır. Aracınızda varsa bu pimi bulun ve düz uçlu bir tornavida ile pimi çıkarın. Başlamak için düzeneğe bir çekiçle birkaç dokunuş yapmak gerekebilir. Pim çıkarıldıktan sonra rot kolunun iç bağlantı ucunu çıkarabilirsiniz. Bunu yapmak için, iç bağlantı çubuğu ucuna uyan büyük, derin bir sokete ihtiyacınız olacaktır. İç bağlantı çubuğu ucuna uyan ve iç bağlantı çubuğuna bir soketin takılmasını kolaylaştıran bir adaptör alabilirsiniz

İç bağlantı çubuğu ucuna erişebiliyorsanız, soket ya da aparata gerek kalmadan anahtarla yapılabilir.

Rot kolunu ve rot başını değiştirme

1 Yeni rot kolunu eskisiyle karşılaştırın doğru olduğundan emin olun. Yeni rot kolunun aracınızla uyumlu olduğundan şüphe duyuyorsanız, bir tamirciye danışıncaya kadar kullanmayın. Yaklaşık olarak aynı şekil ve boyutta olmalıdırlar. Tam olarak aynı uzunlukta olmaları çok daha iyi olacaktır. 

2 Yeni rot kolunun iç bağlantı ucunu direksiyon dişlisine geçirin. Bu, daha önce olduğu gibi aynı soket veya anahtarla yapılmalıdır. Ancak, uygun tork değerini bulmak için servis el kitabınızı kontrol etmeniz gerekir servis el kitabınız yoksa internetten doğru tork değeri için arama yapabilirsiniz. İç bağlantı çubuğu ucunu doğru tork değerlerine çevirdiğinizden emin olmak için bir tork anahtarı kullanın.  

3 Körüğü iç bağlantı çubuğunun üzerine geri kaydırın. Sadece bir kerelik kullanım için kırdığınız klipsi değiştirmeniz gerekecek. İşe başlamadan önce temin etmek sizin için önemli olacaktır. Körüğü iç bağlantı çubuğu ucuna doğru yukarı kaydırdığınızda, yeni klipsi sabitleyin. Ardından körükteki ikinci klipsi yeniden takmak için pense kullanın.

4 Sıkıştırma somununu geri takın. Rot başını rot koluna takmaya çalışmadan önce bu yapılmalıdır. Sıkıştırma somununu, milin dış bağlantı çubuğu ucuna takılmayacak şekilde milin üzerine kadar alın.

5 Yeni dış rot kolu ucunu iç rot kolu miline geçirin. El ile çıkarmak için aynı sayıda dönüş yapmalısınız. Ardından sıkıştırma somununu rot kolunun ucuna geçirin. Dış bağlantı çubuğu ucunun hareket etmesini önlemek için sıkıştırma somununu sıkın.

6 Rot kolunun ucunu tekerlek taşıyıcısına bağlayın. Rot başının ucundaki küresel vidayı, eski rot başının bağlandığı şekilde taşıyıcı üzerindeki deliğe düzgün şekilde hizalayacak şekilde sağ sol yaparak takın.

7 Kale somununu sıkın. Bu, rot başının ucunu tekerlek taşıyıcısının bağlantısına sabitleyecektir. Bu cıvatanın ne kadar sıkılması gerektiğini öğrenmek için kullanıcı kılavuzunuza veya servis kılavuzuna bakın.

8 Eski pimi değiştirin. Kale somununun rot başının uç şaftındaki delikle aynı hizada olduğundan emin olun. Kamalı pimi delikten kaydırın ve kale somunu etrafına dolamak için uçlarını geriye doğru bükün. Bu, sürüş titreşimlerinin kale somununu gevşetmesini önler. Daima yeni bir kamalı pim taktığınızdan emin olun. Eski yıpranmış pimleri tekrar kullanmayın.

9 Sıkıştırma somununu sıkın. Sıkıştırma somununu bağlantı çubuğu ucuna olabildiğince sıkmak için açık uçlu bir anahtar kullanın. Bu, aracınızın tekrar hizalanmaya mümkün olduğunca yakın olmasını sağlayacaktır. 

10 Tekerleği yerine takın. Bijon somunlarını elle sıkın.

11 Aracı yere indirin. Aracı kriko sehpa standlarının üzerinden kriko yardımı ile alın. Aracın altından kriko sehpa standlarını çıkarın. Aracın altında başka bir şey kalmadığından emin olduğunuzda krikoyu indirerek aracı zeminle buluşturun.

12 Bijon somunlarını sıkın. Bijon somunlarını belirtilen torka sıkmak için bir bijon anahtarı veya tork anahtarı kullanın. Bijon somunlarını sıkarken yıldız şeklinde sıkmamız gerekmektedir.

13 Diğer taraftaki rot başı ve rot kolunu değiştirme. Diğer taraftaki rot başı ve rot kolunu değişmek için anlattığımız prosedürün aynısını takip edip yapmanız yeterli olacaktır.

14 Rot ayarı yapılmalı. Araçta rot başı ve rot kolu değiştirildiğinde aracın rot ayarı bozulacaktır. Rot ayarı bozulduğunda araç sağ sola çekme yapıp sürüş güvenliğini tehlikeye atacaktır. Bunun dışında tekerlerde oluşacak açısal bozukluklar tekerin dengesiz şekilde aşınmasına sebep olacaktır. Bu yüzden değişim gerçekleşir gerçekleşmez aracın rot ayarı titizlikle yaptırılmalıdır.