Oto Bakım Servis

Randevu Talep Formu

4 Teker Fren Bakımı, randevu talebi için yandaki formu doldurunuz.

Ad Soyad: * (Zorunlu)
Telefon: * (Zorunlu)
Aracınızın Markası, Modeli, Yılı * (Zorunlu):
Aranmak Istediğiniz Saat * (Zorunlu):
Uludağ Group

4 Teker Fren Bakımı

Araçlarda fren balata bakımı ne aralıkta yapılmalıdır?

Otomobiller birçok güvenlik testinden geçtikten sonra biz kullanıcılara sunulmaktadır. Ancak her çalışan makina gibi otomobillerin sağlıklı çalışmalarını sağlayan parçaları da belirli aralıklarla bakıma alınmalıdır. Bakım yapılmadığı takdirde küçük konular ağır hasarlara ve masraflara yol açabilmektedir.

Fren Balatalarını hangi sıklıkla değiştirmeliyiz?

Bu sorunun her araç için doğru olan bir cevabı yoktur. Çünkü her aracın modeli, yaşı, kullanım sıklığına ve sürücünün kullanım tarzına göre bu süre değişebilmektedir. Ancak ortalama bir süre verilmesi gerekirse, 6 ay ile 1 yıllık bir aralıkta fren balatasının kontrol edilmesi gerekmektedir. Fren balatası mutlaka işinin ustası uzmanlar tarafından kontrol edilmeli ve gerektiğinde değişimi yapılmalıdır. Bu işlem hakkında detaylı bilgiyi fren balata değişimi hizmeti sayfamızdan edinebilirsiniz.

Fren balata bakımı yapılmadığı takdirde ne gibi sonuçlarla karşılaşırız?

Yeni üretilen hemen hemen tüm otomobillerde fren balatası için uyarı ışığı bulunmaktadır. Ancak aracınızda uyarı ikazı bulunmuyorsa bir önceki fren balata değişiminizden itibaren 6 ay ile 1 yıl arasında tekrar bakım yaptırmalısınız. Tüm bu ikazlara ve periyodik bakıma uyulmadığı takdirde bakımsız frenler ölümlü kazalara yol açabilmektedir. Fren balatasının bakımı aksatıldığında;

  1. Fren disklerinin çizilme tehlikesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
  2. Dolayısı ile aracın balata masrafı, fren disklerini de bozduğu için katlanacaktır.
  3. Aracın fren diski seviyesi 2.0 mm seviyesinin altında ise fren diski kırılabilir ve lastik kilitlenebilir.
  4. Yüksek hızlarda, frenleme sonucu aracın fren diski kırılması durumunda ölümcül kazalar ortaya çıkabilir.
  5. Aracın durma mesafesi artacaktır ki bu istenen bir durum değildir ve kazaya davetiye çıkarabilir.

Fren balata sisteminin bakımı ve değişimi aksatılmamalıdır. Özellikle uzun yola çıkacaklar için bu bakım hayati önem taşımaktadır. Fren sistemi zayıf bir araç ile yola çıkmak hem sizin için hem de trafikteki tüm sürücüler için tehlike oluşturur.