Oto Bakım Servis

Randevu Talep Formu

Hava Filtresi, randevu talebi için yandaki formu doldurunuz.

Ad Soyad: * (Zorunlu)
Telefon: * (Zorunlu)
Aracınızın Markası, Modeli, Yılı * (Zorunlu):
Aranmak Istediğiniz Saat * (Zorunlu):
Uludağ Group

Hava Filtresi

Hava Filtresi Nedir?

İçten yanmalı her motorun yakıt ve havaya ihtiyacı vardır. Bunları sistem üzerinden, belli dozajlarda elde ediyor ve bu durum sayesinde motorun içerisinde bulunan yakıt yakma alanını yakıt ve hava ile beslemekte. Bu durumda genelde enjeksiyon sistemi ve karbüratör devreye girmekte. Yakıt, araçtaki benzin pompası ile motora gönderildiğinde, karbüratör, hava filtresi sayesinde ve motorun yakınında, hava teneffüs eder. Bu da genellikle karbüratör yanında veya üzerindedir. Her motorun bir hava filtresine ihtiyacı vardır. Enjeksiyon modellerinde, hava filtresi farklı bir yerde de bulunabilir. Hava filtresi fiyatları bakımından da farklılık gösteriri. Ürünün kalitesi, aracın modeli, türü, kullanım amacı bu fiyatı etkiler. Performans hava filtresi fiyatları diğer hava filtrelerine göre daha pahalıdır. TÜV-Türk kontrollerinde hava filtresi de kontrol edilmektedir.

Hava filtresi nedir ? Hava Filtresi Görevi

Hava filtresinin görevi, emilen havayı, toz ve kirli maddelerden uzak tutmaktır, bu amaçla hava giriş kısmında yer almaktadır. Filtre malzemesi, genelde sentetik madde veya sac malzemesi ile ayrı bir alanda tutularak, montaj veya değişim esnasında zarar görmemesi sağlanmıştır. Filtre elementi, hava geçirebilen bir malzeme ile yapılmış olup, kirlilik unsurlarını süzmektedir. Söz konusu kirli maddeler, yakıt alanına veya motor içerisine ulaşıyor olsaydı, büyük zararlara neden olurdu. Zamanla biriken kirli maddelerin önüne geçilmesi güç olurdu ve bu sebeple motorda aşınmalar meydana gelirdi.

Filtre zamanla görevini yitirdiğinden, yenisi ile mutlaka değiştirilmelidir. Gerçekleştirilen değişim süreci, kullanımdan bağımsız bir şekilde işler. Toz toprak olan yerlerde ne kadar sık bulunuyorsa araç, o aracında o kadar sıklıkla hava filtresinin değişimi gerekmektedir. Deneme yanılma ve asgari bir teknik bilgisiyle, hava filtresi araç sahibi tarafından da denetlenip, değiştirilebilir. Yoğun tıkanmış bir filtrenin neticesinde yakıt yakma alanında yoğunlaşma meydana gelir.