Oto Bakım Servis

Randevu Talep Formu

Mazot Filtresi (Dizel Araçlar İçin Ekstra), randevu talebi için yandaki formu doldurunuz.

Ad Soyad: * (Zorunlu)
Telefon: * (Zorunlu)
Aracınızın Markası, Modeli, Yılı * (Zorunlu):
Aranmak Istediğiniz Saat * (Zorunlu):
Uludağ Group

Mazot Filtresi (Dizel Araçlar İçin Ekstra)

Mazot Filtresi Tıkanırsa Ne Olur Nasıl Anlaşılır?

Mazot fitresi aynı benzin filtresinde olduğu gibi aynı çalışmaktadır. Mazot filtresi şekil olarak biraz büyük ve baya birkarmaşık yapıya sahiptirler. Ticari dizel arabalarda kullanılmakta olan dizel motor filtresi mazotu temizlediği gibi bunun yanında mazotun içinde olan suyu ayrıştırır bu tür arabalarda mazot depoları fazla büyük ve mazotun akışı daha fazla olmasından mazotta bulunan su, buhar mazottan ayrıştırılmaktadır. Mazottan ayrışılan su mazottan daha fazla olduğundan filtrenin alt tarafında birikir ve zamanla su boşalması gerekmektedir. Yakıt içerisinde bulunan partiküller araç motorunda ciddi aşınmalara neden olur. Mazot filtresi motorun bu aşınmadan daha iyi korunması ayrıca daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.

Yakıt Filtresi Bakımı Nasıl Yapılır? Araç motorunun temiz yakıt almasını sağlayan yakıt filtresinin bakımı çok önemlidir. Hatta yakıt filtresi bakımı, daha az yakıt tüketmek, daha fazla performans almak ve motorun ömrünü uzatmak için en önemli parçalardan biridir. Peki, yakıt filtresinin bakımını ne zaman yapmak gerek? Yakıt Filtresi Bakımı Ne Zaman Yapılır? Yakıt filtreleri her marka ve modele göre farklılık gösterdiği gibi benzinli, dizel ya da mazotlu olarak da farklılıklar gösterir. Bu nedenle de her araç tipi için standart bir bakım aralığı yoktur. Araç sahibinin, araç marka, model ve yakıt tipine göre değişen filtre bakım zamanını firmadan öğrenmesi daha sağlıklı olacaktır. Uzman yetkili servisler de aynı bilgilere sahiptir ve yakıt filtresi bakım zamanları hakkında sizi bilgilendirebilir, belirlenen kilometre bakımlarında bilginiz dahilinde yakıt filtresi bakımınızı yapabilirler. Yakıt Filtresi Bakımı Nasıl Yapılır?

Mazot Filtresi Ne İşe Yarar

Mazot filtresi araç yakıtının süzülerek temiz olması ve aynı zamanda kullanılan yakıtın verimliliğinin daha da artmasını sağlamaktadır. Bu nedenle araç motorunun teknik açıdan veriminin ve gücünün daha fazla yüksek olmasını sağlar. Yalnız bu mazot filtresi belli bir süre sonra değiştirilmesi gerekir. Eğer mazot filtresini değiştirilmez ise yakıtın arınmasını çok daha zor olacaktır ve motor gerekli kadar yakıtı alamaz. Mazot filtresini daha uzun bir ömürlü olmasını istiyorsanız aracın her periyodik bakımı geldiği zaman 15 yada 20 bin km kesin olarak mazot filtresini değiştirilmesi araç için çok sağlıklı olacaktır. Ayrıca yeni mazot filtresinin markası çok önemlidir ve kesinlikle alınan filtrenin kaliteli olması gereklidir bu yüzden filtre alırken bunlara dikkat edilmesi araç için daha sağlıklı olacaktır.

Mazot Filtresi Tıkanırsa Ne Olur

Mazot filtresinin tıkanması ilk zamanlar kolay kolay bunu anlamazsınız. Belirli bir zaman geçtikten sonra aracın performansında ve çekişinde bir düşme meydana gelecektir. Motorda ciddi aşındırma sorunlarına yol açabilir, motorun çalışması düzensiz olur, bazen de hiç çalışmaz öyle bir durumda değiştirilmezse diğer araç parçalarına da sorunlar verebilir.

Filtrenin Tıkandığı Nasıl Anlaşılır

Motor filtresinin tıkalı olduğu en başta aracın performansında yaşanan düşüklüklerden anlaşılabilir. Diğer anlaşılma belirtileri ise:

  • Araç vites boşta iken kendiliğinden stop edebilir
  • Araç sarsıntılı çalışabilir
  • Aracı çalıştırırken zorlanma olabilir
  • Araç gaz almayabilir.
  • Aracın rölanti durmaması gibi sorunlar tıkandığını belli etmektedir

Bu sorunlar belirli sıklıklarla ortaya çıkacaktır. Filtre değiştirilmediği halde bu sorunlar git gide daha yükselecektir.

Filtre Değiştirilmezse Ne Olur

Mazot filtresi dizel araçların en önemli parçalarından birisidir. Zamanı geldiğinde kesinlikle değiştirilmesi gereklidir. Eğer motor filtresi değiştirilmez ise araçta bazı sorunlara neden olur bu sorunlar şu şekilde olabilir,

  • Araç sabahları daha geç çalışabilir.
  • Araç yakıt beslemede yetersiz kalır.
  • Yakıtın temizlenmeyip pis olması enjektörlere zarar verip arıza çıkartabilir.
  • Araçta tekleme ve gürültülü çalışmasına sebep olur.